Kako bismo mogli odrediti cijenu izrade web shopa, moramo odrediti glavne komponente izrade web shopa.
Vi imate proizvod i/ili uslugu, a mi imamo tehnologiju koja će vaš proizvod učiniti dostupnijim kupcima.
Najvažnije komponente koje treba svaki webshop su:
Marketing je najvažniji jer nije dovoljno samo izraditi web shop. Web shop treba reklamirati na društvenim mrežama ili putem Google Ads kampanja.
Analizirat ćemo sve komponente. Krenimo redom.
Postoji više načina kako ostvariti vrhunske fotografije vaših proizvoda.
FlatLay fotografiranje se najčešće koristi za odjeću i različite predmete. To znači da trebate imati ravnu površinu, postaviti proizvod na nju i fotografirati odozgo. Za to vam ponekad trebaju ljestve i dobro osvjetljenje kako bi se izbjegle sjene. Možete dodati predmete iz vašeg kućanstva koje će uljepšati fotografiju.
Fotografiranje u prirodi je najpovoljnije jer vam ne treba umjetno svijetlo niti uređenje pozadine. Potreban je kvalitetan fotoaparat ili mobitel, ali i smisao za fotografiranje.
Angažman profesionalnog fotografa najsigurnija, ali i najskuplja varijanta. Početnik će vam računati 10 do 20kn po proizvodu, dok će iskusni profesionalac računati 100kn po proizvodu. Najvažnije je dobro definirati cijenu i količinu na samom početku suradnje. Ako su fotografije odlične, onda će vaš web shop biti uspješniji. Zato je važno investirati dosta vremena, novca i volje u kvalitetne fotografije proizvoda.
U nastavku je nekoliko linkova putem kojih možete povoljno kupiti opremu za vlastiti foto studio.
Kupac odmah gleda koji su načini plaćanja proizvoda ili usluga. Zato je važno u podnožju stranice istaknuti načine plaćanja.
Svaki web shop automatski ima omogućeno plaćanje transakcijskom uplatom na račun. To znači da nakon kupnje, kupac dobiva email u kojem piše vaš IBAN i opis plaćanja, a on preko internet ili mobilnog bankarstva uplaćuje sredstva na vaš poslovni račun.
Nakon što zaprimite narudžbu trebate provjeriti uplatu narudžbe. Tek kada dobijete uplatu možete obavijestiti kupca da je narudžba u izradi i da će uskoro dobiti paket.
Drugi način plaćanja je preko debitnih i kreditnih kartica. Prednost ovog načina je što ne morate označiti da je narudžba plaćena, već se to rješava automatski. Za kreditne kartice postoje dodatni troškovi. Naša preporuka je CorvusPay.
Osnovna naknada za procesiranje je: 0,5% od svake transakcije
Minimalna naknada po transakciji: 0,15 kn
Minimalna mjesečna naknada: 220 kn + PDV
Više o CorvusPay usluzi pogledajte ovdje.
Visoka razina anonimnosti prilikom kupnje kreditnim karticama i jednostavno rješavanje pritužbi i reklamacija čine PayPal jednim od najpopularnijih i najsigurnijih servisa za online plaćanja. Uz to, PayPal usluga je, uz cijenu transakcije od samo 2.9% + 30¢ po transakciji, jedna od trenutačno najisplativijih opcija dostupnih na tržištu. Otvaranje korisničkog računa je besplatno, a dodatno se naplaćuju napredne opcije. Sustav odobrava uplate u 26 stranih valuta, među kojima su i kune dok je korisnicima iz Hrvatske omogućena registracija uz MasterCard, Visa i Visa Electron kartice.
WS Pay je jedno od najpoznatijih hrvatskih softverskih rješenja za online naplatu kod kojega se za implementaciju u web trgovine koriste unaprijed pripremljeni moduli kompatibilni s velikim brojem različitih open source platformi. Isto tako, priključenje WSPay platforme je besplatno, uz godišnju pretplatu u iznosu 2.380 kn (+ PDV) i to neovisno o iznosu ostvarenih transakcija. Važno je spomenuti kako korištenjem ovog payment gateway sustava ne plaćate proviziju na transakcije, s iznimkom Maestro kartice (0,8%).
CorvusPay je sustav za elektronsku naplatu koji kupcima web trgovine omogućava jednokratna i obročna plaćanja, ponavljajuća plaćanja (pretplate), kao i plaćanja uz pohranu kartičnih podataka (Wallet). Integracija sustava je besplatna, ali uz ugovornu obvezu u trajanju 2 godine. Isto tako, za korištenje je potrebno plaćanje mjesečne naknade u iznosu od 220 kn za promet do 44.000 kn, uz naknadu za svaku ostvarenu transakciju u iznosu 0,5% po transakciji.
Riječ je o usluzi Raiffeisen banke koja omogućava elektroničku trgovinu korištenjem kreditnih kartica MasterCard i Visa. Otvaranje korisničkog računa i korištenje sustava se ne naplaćuje, s time da se za svaku transakciju plaća provizija od 5% neovisno o iznosu.
MyCheckout je sustav za prihvat i autorizaciju kreditnih kartica pri kupnji roba i usluga na Internetu u vlasništvu Privredne Banke Zagreb. Ovaj payment gateway podržava elektronsko plaćanje karticama American Express, MasterCard, Visa, Visa Electron i Visa Business Electron debitne čip kartice. Naknada za priključenje iznosi 1500 kn, uz 2500 kn godišnje naknade za korištenje. Isto tako, naplaćuje se i naknada od 4 do 5 % po transakciji.
2CheckOut je još jedan u nizu popularnih payment gateway sustava kojega odlikuje dostupnost na 15 jezika, responzivan dizajn i iznimno visoka razina sigurnosti pri realizaciji transakcija. Ova platforma omogućava plaćanje u 87 različitih valuta među kojima su i hrvatske kune, dok su od poznatijih kartičnih brendova podržani MasterCard, American Express, Diners i Visa. Naknade za priključenje nema, kao niti mjesečne naknade za korištenje. Uz proviziju od 2.4% + 30¢ po transakciji, ovaj sustav za online plaćanje je, uz PayPal, jedna od najpovoljnijih payment gateway opcija.
Još jedan vrlo popularan sustav za autorizaciju online plaćanja u hrvatskim web shopovima je PayWay Hrvatskog Telekoma. Uz to što omogućuje automatsku naplatu i predautorizaciju te mogućnost korištenja različitih kreditnih kartica, pruža uvid u statistike i izvještaje o transakcijama i omogućuje povrat sredstava nakon završetka transakcije. Usluga PayWay je dostupna u dva paketa: u Standard opciji cijena priključka iznosi 1000 kn, plus mjesečna naknada od 200 kn i provizija od 1-5% po transakciji. S druge strane, paket Aktiv dolazi po cijeni od 1000 kn za priključak i mjesečnu naknadu od 2000 kn. Napomena: u navedene cijene nije uračunat PDV.
Kod izrade web shopa, najbolje je odabrati jednu ili dvije dostane službe s kojima ćete surađivati. Zašto ne 1? Zato jer ako jedan iz bilo kojeg razloga nije raspoloživ, uvijek se možete osloniti na drugog.
Do sada smo surađivali s HP Express, 24 Paket (HP Pošta), DPD, GLS, DHL, OverSeas i Eurosender.
Sa svakim od njih je potrebno potpisati ugovor, a kod nekih je potrebna i zadužnica.
Bitno je da na početku precizno dogovorite cijenu dostave i ostale uvjete suradnje.
Svakako sugeriramo da razmislite o besplatnoj dostavi za kupce u Hrvatskoj.
Besplatna dostava je odličan marketinški alat.
Inozemni web shopovi i online trgovci koji posluju na velikim platformama itekako iskorištavaju ovu mogućnost.
Kada je narudžba naplaćena potrebno je kreirati račun. Najbolje je da sustav automatski izradi račun i da ga vi samo potvrdite i time fiskalizirate račun.
Ovakav sustav nude SOLO računi. U sustav web shopa integrira se dodatak koji spaja webshop i program SOLO.
Njihove naknade su povoljne i to je dodatan trošak koji ćete imati uz web shop.
Ako niste u sustavu PDV-a, onda ne morate imati fiskalizaciju. Ako niste u sustavu PDV-a ali želite imati plaćanje debitnim i kreditnim karticama onda morate imati fiskalizaciju.
Fiskalizacija se postavlja tako da predate zahtjev FINI, a nakon što primite certifikat onda dostavljate APi ključ u SOLO račune i to je to.
Više o SOLO računima možete pogledati ovdje.
Što mislimo pod tim? Stavit ćete vaš proizvod u kutiju, zamotati, adresirati i poslati i to je to!
No, ipak treba malo više truda. Ovo je jedan marketinški alat, kako možete impresionirati kupca i zadržati njegovu lojalnost.
Vaš proizvod možete zamotati u ukrasne tanke papire, tkaninu ili u mirisne omote. Možete napisati personaliziranu zahvalu. Sve su to sitnice koje čine razliku.
Sugeriramo da razmislite o nagrađivanju kupca dajući mu kupon s popustom za sljedeću kupnju.
Iskustvo kupca kad primi paket je izrazito važno. Upotrijebite svoju maštu i probajte ga ugodno iznenaditi kada otvoriti svoj paket.
Trošak pakiranja ovisi o predmetu. Puno stvari za zamatanje možete kupiti u knjižaram ili Teddy trgovinama.
Najvažnija komponenta uspješnosti web shopa je marketing ili točnije – marketinški miks kojega treba kontinuirano održavati i razvijati.
Marketing strategija za web shop sastoji se od više parametara:
Cijena izrade web shopa ovisi o odabranim funkcijama. Standardni web shop koji ima plaćanje debitnim i kreditnim karticama, automatizacijom računa i s inicijalnim punjenjem od 10 proizvoda je oo 4000kn. U tu cijenu nije uključeno sastavljanje SEO opisa na proizvodima ili fotografiranje proizvoda.
Uključeno u ponudu izrade web stranice trgovine od 4000 kn:
U početnoj cijeni izrade webshopa uključeno je importiranje 10 različitih proizvoda. Ukoliko želite da vam mi napunimo ostale proizvode, tada je cijena 15 kn do 35 kn po proizvodu. Nakon besplatnog školovanja moći ćete sami puniti web shop ili angažirati nekoga tko će to raditi dugoročno.
Naš prijedlog je CorvusPay jer je najpovoljniji. Cijena je 220 kn za promete do 44000kn + naknada 0,5% po transakciji.
Naš prijedlog je aplikacija SOLO. Mjesečna cijena licence je 49kn / mjesečno. Nisu u sustavu PDV-a pa ga ni ne plaćate.
Cijena dostave proizvoda ovisi o odabiru dostavne službe, ali i paramterima koje s dostavnom službom dogovorite u obliku ponude ili ugovora. Cijena dostave ovisi broju paketa koje planirate slati mjesečno, stvarnoj realizaciji, težini paketa, odredištu, dodatnim uslugama i slično.
Cijena ovisi o vrsti proizvoda, željenom broju fotografija i iskustvu fotografa. Cijene se kreću od 10,00 kn do 100,00 kn po proizvodu. Dobivate 2 do 7 profesionalnih fotografija po proizvodu.
Ukoliko sami nabavljate opremu za fotostudio tada je investicija okvirno do 1.000,00 kn. U ovu cijenu ne ulazi kupnja fotoaparata ili mobitela.
Opremu za fotostudio možete naručiti preko ebaya i fotografirati vlastitim mobitelom, uz pretpostavku da mobitel ima dobru kameru.
Papir i ostali rekviziti za pakiranje dostupni su u knjižarama, trgovačkim centrima, ali i online. Zato svakako proučite specijalizirane trgovine za pakiranje i odaberite optimalnu varijantu za vas. Okvirna cijena za pakiranje paketa i ukrasni materijal iznosi 5 kn do 25 kn po proizvodu. Pod pakiranje proizvoda se ne misli na troškove dostave.
Pisanje blog članaka okvirno 300 kn po članku duljine 2 kartice teksta (1.500 znakova, s razmacima). Cijena ovisi o vremenu potrebnom za istraživanje teme, vrsti djelatnosti, ali i dodatnim zahtjevima kao što su postavljanje blog objave na web stranicu, SEO, prijevod na strane jezike i sl.
Reklamne kampanje u društvenim mrežama – 1500kn do 3000kn mjesečno. U ovu cijenu ulazi kreiranje vizuala, copywriting, podešavanje oglasa, vođenje i optimizacija. Medijski budžet za promoviranje oglasa za dogovora posebno.
Opis prema SEO pravilima – okvirno 80kn po proizvodu ili blog objavi.
Google oglasi – računajte na iznose kampanje od 500kn do 5000kn mjesečno, ali može biti i puno više. Upravljanje i vođenje kampanja se obično naplaćuje zasebno.
Influenceri – 300kn do 3000kn po angažmanu, što uvelike ovisi o traženosti influencera i njegovoj uspješnosti.
Youtube oglasi – okvirno 2000kn do 10000kn mjesečno.
Newsletter kampanja – okvirno 1000kn mjesečno. U ovu cijenu ulazi kreiranje vizuala, automatizacija kampanje, praćenje i izvještavanje.
Hosting web shopa ovisi o količini proizvoda i prostoru potrebnom za smještaj web shopa. Za 10 proizvoda dovoljno je 1GB, čija cijena se kreće u rasponu od 100kn do 400kn/godišnje. Kod hostinga je itekako važno odabrati kvalitetnog partnera i cijena ne bi trebala biti isključivi kriterij za odabir.
Cijena domene je okvirno 100kn godišnje, s tim da svakako provjerite pravo na besplatnu .hr domenu.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio koristan. Ukoliko trebate ponudu za izradu web shopa slobodno nas kontaktirajte, a mi ćemo vam uskoro poslati ponudu sa svim specifikacijama.
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
_ga | 2 years | The _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors. |
_gat_gtag_UA_85175374_1 | 1 minute | Set by Google to distinguish users. |
_gcl_au | 3 months | Provided by Google Tag Manager to experiment advertisement efficiency of websites using their services. |
_gid | 1 day | Installed by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously. |
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
_fbp | 3 months | This cookie is set by Facebook to display advertisements when either on Facebook or on a digital platform powered by Facebook advertising, after visiting the website. |
fr | 3 months | Facebook sets this cookie to show relevant advertisements to users by tracking user behaviour across the web, on sites that have Facebook pixel or Facebook social plugin. |
IDE | 1 year 24 days | Google DoubleClick IDE cookies are used to store information about how the user uses the website to present them with relevant ads and according to the user profile. |
test_cookie | 15 minutes | The test_cookie is set by doubleclick.net and is used to determine if the user's browser supports cookies. |
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
bcrLYeUB | 1 day | No description |
eTnmWb_ | 1 day | No description |
fpmZFz | 1 day | No description |